بارگذاری

آشنایی بیشتر با شهرهای مسکو و سنت پترزبورگ

پایتخت کشور روسیه، که از لحاظ وسعت جغرافیایی بزرگترین شهر جهان میباشد،جمعیت آن در آمار سال 2018 بالغ بر 12506468میلیون نفر تخمین زده شده.

Generic placeholder image
راشا اسکولار

آذر 01,1397

آشنایی بیشتر با شهرهای مسکو و سنت پترزبورگ

مسکو: 

Moscow

پایتخت کشور روسیه، که از لحاظ وسعت جغرافیایی بزرگترین شهر جهان میباشد،جمعیت آن در آمار سال 2018 بالغ بر 12506468میلیون نفر تخمین زده شده. شهری زیبا با دو نوع معماری سنتی و مدرن در منطقه اروپایی جنوب غربی روسیه. آب و هوای آن در تابستانها تا +۳۰ درجه و در زمستانها تا -۲۰ درجه می باشد، بعلت وجود رودخانه مسکو که از مرکز شهر میگذرد و دریاچهایه کوچک در اطراف ،هوایی تقریبا مرطوب دارد. شهر سرسبز با پارکها و فوارهای زیبا و بزرگ و خیابان های پهن آن چهره ایی زیبا به شهر بخشیده، عموم شهر به سبک سنتی روسی ساخته شده,همچنین منطقه ایی به نام مسکو سیتی که دارای آسمان خراش های بلند میباشد در غرب شهر ساخته شد.

تاریخ این شهر به قرن ۱۰ میلادی بر میگردد، زمانی که حاکم منطقه روستوف که لغت حاکم در روسی به معنای کنیاز است، دستور ساخت آن را داد.مترو شهر مسکو مهمترین وسیله ترانسپورت عموم مردم به حساب می آید، مترو این شهر در سال 1935 شروع به کار نمود،که هم اکنون با 346 کیلومتر مترو و 206ایستگاه مترو که 44تا از آن ایستگاهها جز آثار هنری بشر به حساب می آیند و در یونسکو نیز به ثبت رسیده اند، بزرگترین متروهای جهان به حساب میآید، اما بعد از احداث مترو ژاپن، از لحاظ تعداد ایستگاه و نه طول آن به مقام دوم نزول پیدا کرد.بنابراین فرد در هر منطقه از مسکو که باشد،تا یک ایستگاه مترو نهایت 10 دقیقه بصورت پیاده فاصله دارد، هزینه یک بار استفاده از مترو در سال 2018 معادل50 روبل میباشد. 

متروی شهر مسکو

Moscowmetro


از جاذبه های توریستی آن میتوان به میدان سرخ ،خیابان آربات،ودآنخا،چیستیه پرودی،گالری تریتیکوف، کاخ کرملین و کلیساهای زیبای آن اشاره نمود، آسمان شهر مسکو امن ترین آسمان جهان به حساب میاید،به این دلیل که دفاع موشکی این شهر که نمونه آن به هیچ کشوری فروخته نشده از آن شهر دفاع میکند.

در سال 1547 ایوان مخوف این شهر را پایتخت خود معرفی نمود ، اما شهر با چوب ساخته شده بود و به همین دلیل بارها در آتش سوخت، تا اینکه امپراطور پتر کبیر ،به فکر ساخت شهری از سنگ و سیمان افتاد ،که حاصل آن، شهر زیبای سنت پترزبورگ بود.در سال 1703 پایتخت از مسکو به سنت پترزبورگ انتقال پیدا نمود،تا اینکه بعد از پیروزی بلشویکها، پایتخت دوباره به مسکو برگشت. 

سنت پترزبورگ؛

saint

شهری غیر قابل وصف و به زم بسیاری از توریستها زیباترین شهر جهان،در شمال غربی روسیه و در کنار خلیج فنلاند واقع شده، رودخانه بزرگ نیوا شهر را بصورت جزیره های متعددی شکل داده که با پلها به همدیگر متصل شده اند، از اواسط ماه می تا اواسط اکتبر ،در شب، این پلها باز میشوند ،تا کشتیهای باری،مسافری و نفتکش ها از آن عبور کنند که خود یکی از جاذبه های توریستی شهر میباشد. 

عمیقترین مترو جهان در این شهر واقع شده، که علت آن زمین باتلاقی و رودخانه نیوا میباشد ،که سازندگان آن را مجبور به عمیقتر کردن آن نمود. 

پتر کبیر دستور ساخت این شهر را در سال 1703 میلادی صادر نمود، او به عمد این منطقه باتلاقی را که بعلت سرریز رودخانه نیوا به این شکل در آمده بود را انتخاب نمود، تا بتواند از کشورش در مقابل حمله امپراطوری سوئد دفاع نماید و همچنین کشور فنلاند را ضمیمه خاک روسیه کند، که پس از ۲۱ سال جنگ موفق به این کار شد.در هنگام ساخت شهر کانالهای بسیاری را در این شهر احداث نمودند که آب رودخانه نیوا را به خلیج فنلاند میریزد ،که تعداد آنها حتی از شهر ونیز بیشتر میباشد،به همین دلیل به آن لقب ونیز شمال را نیز داده اند. 

سنت پترزبورگ، شهری خاص در جهان به حساب میاید، چرا که در آن تنها از یک نوع معماری استفاده نشده و از هنرمندان و معماران کشورهای صاحب سبک آن زمان مانند هلند،آلمان،فرانسه و ایتالیا استفاده شده. شبهای این شهر در ادبیات فارسی معروف میباشد ، چرا که بعلت نورپردازی خاص ساختمانها ،که توسط هنرمندان ایتالیایی صورت گرفته،چشمان هر بیننده ای را نوازش میکند،همچنین 45 روز در سال از 26 ماه می تا 15 جولای، خورشید غروب کوتاهی دارد ،و دوباره طلوع میکند که به شبهای سفید معروف است.

از جاذبه ای توریستی آن میتوان به کاخ آرمیتاژ، موزه هنرهای معاصر روسیه، خیابان نوسکی،کلیساهای کازان و اسحاق ، منطقه های تزار نشین پترگوف که به اشتباه در فارسی به پترهوف معرف شده با فواره های معروف آب آن ،منطقه پوشکین، و بسیاری دیگر از کاخها و موزها و مراکز فرهنگی آن اشاره نمود. 

از نکات جالب این شهر آن است که تعداد مراکز فرهنگی ،تئاتر ها و موزهای این شهر از تعداد کل این مراکز در ایران بیشتر است ،که این شهر را به پایتخت فرهنگی روسیه معروف کرد . 

شهر به مدت 871 روز تحت محاصره نازیها بود،که تمام راههای ورودی شهر را بسته بودند ،اما هیچ گاه نتوانستند وارد شهر شوند ،به همین دلیل شهر به شهر قهرمانان معروف است و به خود میبالد.

بعد از انقلاب بلشویکها در سال 1917 شهر به لنینگراد تعغیر نام داد ، تا در یک همه پرسی درسال 1991دوباره به نام قدیم خود یعنی سنت پترزبورگ برگشت.

دانشگاههای معروفی در این شهرها میباشند که میتوانید در صفحه اینستاگرام ما با آنها بیشتر آشنا شوید.

متروی شهر سنت پترزبورگ

متروی سنتپترزبورگ