بارگذاری

اقامت روسیه

گرفتن‌ اقامت در روسیه ، بر خلاف آنچه عموما در سایتهای توریستی ذکر میشود کاری سخت و طاقت فرساست. 

Generic placeholder image
راشا اسکولار

آذر 02,1397

اقامت روسیه

گرفتن‌ اقامت در روسیه ، بر خلاف آنچه عموما در سایتهای توریستی ذکر میشود کاری سخت و طاقت فرساست. 
در گذشته ،ازدواج با تبعه روسیه، جهت دادن اقامت از طرف دولت روسیه کافی بود، و یا اگر فردی هر مقدار زمین یا املاک در روسیه داشت، میتوانست اقامت بگیرد.
اما از آنجایی که این مسئله سبب سوء استفاده از قانون میشد،و مهاجرین از هر جای شوروی سابق به روسیه پناهنده میشدند ، دولت سختگیری های بیشتری را اجرا نمود .
در قانون جدید،۶ ماه پس از ازدواج با شهروند روسیه، فرد میتواند اقدام به گرفتن ،اجازه نامه موقت زندگی در روسیه کند ،که به مدت ۳ سال اعتبار دارد.این اجازه نامه ،شامل قانون کار در روسیه نمیشود ، و اجازه نامه کاری که به نام پاتنت شناخته میشود،جدا گانه ارائه میشود. ۳ سال پس از زندگی مشترک( در قانون اول ازدواج های سوری بسیاری شکل میگرفت،که به محض ارائه مدارک به اداره مهاجرت،زوجین از هم جدا میشدند. اما در قانون جدید ،در صورت جدایی، این اجازه نامه ها هم منحل میشوند. ) زوجین دوباره اقدام به تکمیل مدارک نموده و در این مرحله به فرد یک‌پاسپورت آبی رنگ داده میشود که به نام وید نا ژیتلستوا شناخته میشود. این مدرک شامل قانون کار نیز میشود و فرد میتواند در روسیه اشتغال داشته باشد و از تمامی حقوق شهروندی به مدت ۵ سال بهرمند شود، پس از آن به متقاضی در صورت درخواست،پاسپورت دائم تعلق میگیرد، در غیر این صورت میتواند هر ۵ سال این پاسپورت آبی را تمدید نماید. هر سال فرد دارای این پاسپورت باید رسید حساب بانکی خود را ارائه دهد، یا از محل کار خود یه گواهی اشتغال مبنی بر درآمد کافی را در یافت کند،تا دولت نسبت به زندگی عادی او در روسیه مطمئن شود.


امور اقامتی در روسیه به سختی و کندی انجام میشود و بسیار طاقت فرساست، چرا که متقاضیان بسیاری از کشورهای شوروی سابق درخواست آن را دارند، و گاهی تا ۶ ماه باید در صف بمانند، در لیست حضور غیاب که توسط خود متقاضیان تهیه میشود حضور پیدا کند و ۲ هفته تا رسیدن نوبت خود ، شبها ۲ تا ۴ ساعت کشیک داده ، تا اگر فرد جدیدی رجوع کند ،او را در انتهای لیست ثبت نام کند. 
همچنین در قانون قدیمی، افراد با نیرنگ ۱ یا کمی بیشتر متر مربع زمین میخریدند و برای آن نیز سند تهیه می نمودند، و از این طریق اقدام به دریافت مهاجرت روسیه می نمودند، اما در قانون جدید ،این امکان حذف شده و تنها پس از ۷ سال مالکیت آن ملک و کار در آن و پرداخت مالیات ، فرد میتواند اقامت روسیه را داشته باشد.
فارغ التحصیلان دکتری و دانشجویان فوق دکتری در صورت اقامت بیش از ۷ سال در روسیه نیز میتوانند اقدام به دریافت مهاجرت به روسیه نمایند. 
روسیه ،یک/ششم کل خشکیهای جهان را دربر میگیرد ، بنابراین بیشترین مقدار مرز را در جهان داراست، و برای دولت هزینه بسیار بالایی جهت کنترل این مرزها را در بر دارد، اما دولت فدراسیون روسیه و ارتش قدرتمند آن ، در این مورد بسیار موفق عمل کرده و به سختی از مرزهای خود دفاع میکند و کنترل میشود، از آنجایی که روسیه با کشورهای اروپایی نروژ، فنلاند ، اسلونی و از طریق دریا با سوئد همسایه هست، هدف مهاجرین بسیاری از کشورهای شرقی برای فرار به اروپا بود. اما از آنجایی که ریسک بالایی برای آنان داشته و مورد هدف تک تیراندازهای مشهور روسی قرار می گرفتند، راه دریا و ترکیه و خطرهای آن را به خطرهای فرار از مرز روسیه ترجیح دادند. 
موسسه راشا اسکولار در زمینه مهاجرت به روسیه، یک کار گروه متشکل از حقوق دانان را تشکیل داده، که میتوانند در این زمینه به متقاضیان خدمت نمایند، در صورت نیاز کافی است به ایمیل ما رجوع کرده یا در اینستاگرام درخواست خود را ارسال نمایید، این درخواست به این کار گروه ارجاع داده میشود، و در اولین فرصت با شما تماس حاصل میشود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت ادامه تحصیل در روسیه با ما در ارتباط باشید.