بارگذاری

تحصیل دوره دکتری در روسیه ، تحصیلات تکمیلی در روسیه

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد در تمامی رشته ها در ایران میتوانند برای تکمیل تحصیلات خود. اقدام به اخذ پذیرش و تحصیل در روسیه نمایند

Generic placeholder image
راشا اسکولار

دی 29,1397

تحصیل دوره دکتری در روسیه ، تحصیلات تکمیلی در روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل در دوره دکتری در روسیه ، تحصیلات تکمیلی در روسیه

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد در تمامی رشته ها در ایران میتوانند برای تکمیل تحصیلات خود. اقدام به اخذ پذیرش و تحصیل در روسیه نمایند.

برای این منظور ، متقاضیان تحصیل در روسیه در مقطع دکتری،  ابتدا باید مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را به زبان روسی ترجمه نموده و آن را به تائید سفارت روسیه در ایران برسانند ، بعد از ورود به روسیه ، مدارک ترجمه شده را بهمراه اصل مدرک از طریق پست و یا بصورت حضوری جهت ارزشیابی به وزارت علوم روسیه ارسال کنند.
از آنجایی که سیستم آموزشی ایران مورد تائید وزارت علوم روسیه میباشد، دانشگاه های روسیه قبل از آماده شدن گواهی ارزشیابی که تا ۲ ماه بطول می انجامد، دانشجو را ثبت نام میکنند. همچنین ارائه مدرک زبان روسی الزامی میباشد،  یا دانشجو میتواند در همان دانشگاه ابتدا به یادگیری زبان روسی بپردازد و سپس تحصیلات تکمیلی در روسیه را آغاز نماید.

خبر خوب برای دانشجویان علاقمند به تحصیل در روسیه در مقطع دکتری، تعغیر آزادانه رشته میباشد، بعنوان مثال دانشجوی رشته فوق لیسانس جغرافیا ، میتواند وارد دوره دکتری روان شناسی شود و به ادامه تحصیل در روسیه در این رشته بپردازد‌، به این صورت که، فارغ التحصیلان رشته انسانی تنها در گرایشهای علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضیات نیز در گرایشهای مربوط به همان علوم تعغیر رشته دهند.


دلیل این سادگی در تعغیر رشته در روسیه، این است که روسها معتقدند که در دوره دکتری دانشجویان یک بخش بسیار کوچک در آن علم را انتخاب میکنند ، اما در آن بسیار عمیق وارد شده و تخصص می یابند،  و بعدها در زمینه همان تخصص دکتری خود مشغول به کار در روسیه میشوند.

لازم به ذکر است که در برخی رشته ها، تعغیر رشته امکان پذیر نمی باشد،  بعنوان نمونه، دانشجویی که در رشته میکروبیولوژی فارغ التحصیل شده،  نمی تواند وارد تخصص پزشکی و یا جراحی شود. از هر رشته دیگر نمیتوان برای ادامه تحصیل در روسیه وارد رشته های پزشکی شد، اما از خود رشته پزشکی براحتی میتوان از تخصص در یک رشته ، به دوره دکتری در رشته دیگر پزشکی وارد شد و به ادامه تحصیل در روسیه پرداخت.
تعغیر رشته در علوم‌انسانی و فنی ساده تر از رشته های تجربی میباشد، چرا که در علوم تجربی با فرض اینکه دانشگاه موافقت خود را با این تصمیم دانشجو اعلام کند، اما دانشجو بعلت نداشتن تجربه و علم پیش نیاز ، عملا نمیتواند با موفقیت آن دوره را بگذراند.

دوره دکتری در روسیه مانند بیشتر دانشگاهها و سیستمهای معتبر جهانی ۴ سال میباشد ، که بعد از ارائه موضوع تز و‌پروپوزال،  موافقت گروه آموزشی و اعلام آمادگی یک استاد از آن گروه بعنوان استاد راهنما ( حداقل باید ۶ سال از کاندیداتوری استاد برای درجه پرفسوری گذشته باشد) . دو سال و نیم به گذراندن چندین واحد و تحصیل در روسیه خواهد پرداخت، دانشجو باید در همین دوره نیز بصورت مداوم با استاد راهنما در ارتباط بوده و بر روی تز خود کار کند و در پایان هر ترم، استاد راهنما به کار او نمره خواهد داد.
در صورت عدم کسب نمرات لازم در دروس ارائه شده و یا عدم کسب نمره لازم توسط استاد راهنما ، دانشجو از دانشگاه اخراج و از ادامه تحصیل در روسیه محروم میشود. 

بعد از سال اول ، دانشجوی دکتری شاغل به تحصیل در روسیه،  ملزم به ارائه حداقل ۱ مقاله، چاپ شده در مجلات رسمی علمی ISI میباشد ، و در پایان ۴ سال تحصیل در روسیه ، ملزم به ارائه حداقل ۳ مقاله علمی ISI در موضوع مورد تحقیق خود میباشد.
این‌مقالات میتوانند به زبان انگلیسی در مجلات علمی ISI خارجی و یا به زبان روسی در مجلات علمی VAK در روسیه باشند.
چنانچه بر استاد راهنما مسجل شود که دانشجو آن مقاله را کپی کرده ، و یا آن نشریه این موضوع را اطلاع دهد ، یا صاحب اصلی مقاله شکایت کند، دانشجو از دانشگاه اخراج و از ادامه تحصیل در روسیه محروم میشود، همچنین موظف به پرداخت غرامت به نشریه و صاحب آن مقاله میباشد.

 

پس از پایان ۴ سال تحصیل دکتری در روسیه، دانشجو ملزم به کسب موفقیت در یک امتحان کلی، از تمام دروسی را که قبلا با موفقیت گذرانده میباشد، و در صورت موفقیت در آن امتحان میتواند ، با تعین وقت قبلی از تز خود دفاع کند. در صورت موفقیت در تمامی مراحل ذکر شده ، دانشجو موفق به دریافت همزمان ۲ مدرک دکتری میشود ، یک مدرک دکتری PHD در زمینه تز ارائه شده و مدرک دکتری دوم Pedagogy ( تعلیم و تربیت ) میباشد.

دانشجو میتواند پس از گذراندن موفقیت آمیز تمام دروس ارائه شده ، در پایان ۴ سال ، در امتحان کلی شرکت نکرده و مستقیم وارد مرحله دفاع از تز شود، که در صورت موفق آمیز بودن،  به وی تنها ۱ مدرک دکتری در زمینه تز ارائه شده و وی نمی تواند بعنوان مدرس در مدارس و یا دانشگاههای روسیه شاغل شود.
در برخی دانشگاهها ، هزینه برگزاری جلسه دفاعیه از دانشجو بصورت جداگانه دریافت میشود ، که در حال حاضر این هزینه معادل ۶ هزار دلار  میباشد،  با راشا اسکولار این هزینه را پرداخت نخواهید نکرد.

موسسه راشا اسکولار،  در تمامی مراحل اخذ پذیرش در دوره زبان و اخذ پذیرش در دانشگاههای معتبر روسیه در خدمت علاقمندان به تحصیل در روسیه میباشد.

خدمات ما

جهت کسب اطلاعات بیشتر برای تحصیل در روسیه با ما در ارتباط باشید.

# تحصیل در روسیه
# تحصیلات تکمیلی در روسیه
# اخذ پذیرش در دوره دکتری

راشا اسکولار،  تنها مرکز تخصصی اخذ پذیرش در دانشگاههای روسیه برای دانشجویان ایرانی