بارگذاری

تحصیل علوم انسانی در روسیه

تحصیل علوم انسانی در روسیه و ادامه آن ، بدون در نظر گرفتن رشته تحصیلی در مدرسه، یا مدرک لیسانس و حتی فوق لیسانس در این کشور به راحتی ممکن است.

Generic placeholder image
راشا اسکولار

دی 16,1397

تحصیل علوم انسانی در روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل علوم انسانی در روسیه

 

تمامی دانشگاههای علوم انسانی در این کشور از سوی وزارت علوم ایران برای دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در روسیه بلامانع معرفی شده اند ، و بسیار از دانشجویان در مقاطع بالای تحصیلی، و تحصیلات تکمیلی در روسیه مشغول به تحصیل در روسیه هستند.

در ایران، بسیاری از جوانان ، به دلیل ترس از کنکور دوباره و یا صرفا انتخاب اشتباه، وارد رشته ایی میشوند که به آن علاقه ندارند، و همواره سودای تحصیل در رشته دیگری را در سر می‌پرورانند، اما امکان این کار در ایران بسیار سخت و تقریبا ناممکن میباشد.

تحصیل علوم انسانی در روسیه و ادامه آن ، بدون در نظر گرفتن رشته تحصیلی در مدرسه، یا مدرک لیسانس و حتی فوق لیسانس در این کشور به راحتی ممکن است. بعنوان مثال دانشجوی فارغ التحصیل مدیریت در ایران ، براحتی میتواند در رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه ادامه تحصیل دهد، تنها در برخی دانشگاهها، دانشجو ملزم به گذراندن چند واحد درسی بیش از سایر دانشجویان در همان مدت زمان تحصیلی است، این بدان معنی است که دوره فوق لیسانس برای دانشجویانی که در روسیه تعغیر رشته داده اند بیش از ۲ سال نمی باشد، صرفا دروس بیشتری را در مدت این ۲ سال نسبت به سایر دانشجویان میگذرانند. این نوع سیستم آموزشی اخیر در دانشگاههای ملی مسکو و سنت پترزبورگ ، با ذکر این سوال که اگر دانشجوی جدید، در امتحانات هر ترم موفق به کسب نمرات قابل قبول شده، پس دیگر چه نیازی به ارائه دروس اضافه است؟ ارائه واحدهای اضافه را حذف نموده اند، و دانشجویان تعغیر رشته داده ،همانند دانشجویان عادی آن رشته به ادامه تحصیل در روسیه میپردازند.

تحصیل رشته حقوق بین الملل در روسیه ، یکی از پرطرفدارترین رشته های علوم انسانی برای دانشجویان خارجی علاقمند به تحصیل در روسیه میباشد، چرا که روسیه یکی از کشورهای بنیان گذار و موسس قوانین بین المللی در جهان میباشد ، و حقوقدانان چیره دستی را از سرتاسر جهان تربیت کرده.

تحصیل رشته روابط بین الملل در روسیه نیز یکی دیگر از رشته های پرطرفدار علوم انسانی در روسیه میباشد، بر همگان مسجل است که روسیه بعنوان یک ابر قدرت ، نیازمند یک دیپلماسی قوی و مدیریت استراتژیک میباشد .
دانشجویان بسیاری از اروپا، از جمله هلند ،سوئیس ، انگلیس ، فنلاند و ... برای تحصیل در این رشته وارد روسیه میشوند.
دانشکدهای معروفی ، همچون دانشکده روابط بین الملل دانشگاه ملی سنت پترزبورگ و مسکو و یا دانشکده روابط بین الملل، دانشگاه دوستی ملل (پاتریس لومومبا سابق) از بهترین های این رشته در اروپا میباشند و سیاستمداران بسیاری را در سرتاسر جهان تعلیم داده اند.

تحصیل زبان و ادبیات روسی ، مخصوصا در بین اروپاییان بسیار پرطرفدار میباشد، چراکه میتوان گفت زبان غنی روسی، خالق ادبیات کلاسیک در جهان و رمان نویسی بوده ، و نامهای بزرگی چون تولستوی، داستایوسکی، بولگاگف، چخوف،گوگل، سولژنیتسن خود مهر تائیدی بر این ادعا میباشد، اما تحصیل زبان و ادبیات روسی تنها در خود روسیه ممکن میباشد ، چراکه در کشورهایی مانند ایران امکان تمرین و استفاده از آن زبان وجود ندارد، و کمبود اساتید باتجربه در ایران به وضوح احساس میشود.
تقریبا تمام رومانهای مشهور نویسندگان روسی در ایران ، از ترجمه انگلیسی این آثار به فارسی استفاده شده است ، که بهیچ وجه نمیتواند آن حس ، و زیبایی شناسی را انتقال دهد، نویسنده این مقاله بعد از خواندن اصل این آثار به این نکته پی برد که ترجمه ها تا چه حد از اصل اثر دور بوده اند.
فارغ التحصیلان زبان و ادبیات روسی در روسیه ، بعد از بازگشت به کشور خود، تنها با ترجمه چند کتاب از زبان اصلی، براحتی به شهرت و ثروت میرسند.

تحصیل در رشته های علوم اجتماعی در روسیه و همچنین تحصیل در رشته های فلسفه ، تاریخ ، روانشناسی ، علوم سیاسی در روسیه نیز مخصوصا از سوی دانشجویان اروپایی بسیار پرطرفدار میباشد، و دلیل آن این است که روسیه دارای مکاتب خاص خود در فلسفه، روانشناسی و سایر علوم انسانی میباشد.

در گذشته تحصیل در روسیه در بین ایرانیان بهیچ وجه مطرح نبوده ، اما با مشکلات عدیده تحصیل در کشورهای اروپایی و آمریکایی، هزینه بالای آنها سبب شد تا تحصیل در روسیه بعنوان یک جایگزین درست مطرح شود.
آزادی در انتخاب رشته در دانشگاههای روسیه، سادگی پروسه اخذ پذیرش در روسیه، صدور سریع ویزای تحصیلی روسیه( بدون نیاز به مدارکی که به خصوصی ترین مسائل شخصی از قبیل شماره حسابها، ترجمه اسناد مالکیت که توسط سفارتخانه های اروپایی و آمریکایی درخواست میشود، و بدون تحقیر ملیت دانشجو در روسیه ارائه میشود) .

در سالهای اخیر بیشتر دانشجویان ایرانی به تحصیل در رشته داندان پزشکی در روسیه مشغولند، اما اخیر با در نظر گرفتن راحتی تعغیر رشته در روسیه ، بر تعداد علاقمندان به تحصیل در علوم انسانی در روسیه اضافه شده.

با پایین آمدن ارزش پول ملی ایران ، برخی از دانشجویان ایرانی محصل در اروپا و کانادا، برای ادامه تحصیلات به روسیه آمده اند، به اعتراف همین دانشجویان ، برای اولین بار با برخورد دوستانه ، ادب و نزاکت روسها ، احترام آنها به فرهنگ و تمدن ایران مواجه شدند، چیزی که در اروپای و آمریکا با آن مواجه نشده بودند و حتی از بیان ملیت خود نیز ابا داشتند.

موسسه راشا اسکولار، علاقمندان به تحصیل در رشته های علوم انسانی در خارج را به تکمیل تحصیلات به روسیه دعوت میکند ، تا با هزینه بسیار کمتر، سطح علمی بالاتر دانشگاههای روسیه در مقایسه با دانشگاههای اروپای، راحتی تردد بین ایران و روسیه ، و امکان بالای اخذ بورسیه تحصیلی در روسیه، یک دوره جدید ، زیبا ، خاص و پربار بهمراه تحصیل علم در روسیه را تجربه کنند.

معتبرترین دانشگاههای علوم انسانی روسیه :
دانشگاه ملی مسکو
دانشگاه گرتسنا در سنت پترزبورگ 
دانشگاه ملی سنت پترزبورگ
دانشگاه دوستی ملل مسکو
 دانشگاه فدرال کازان

بعلت زیاد بودن دانشگاههای ارائه کننده رشته های علوم انسانی، زیادی شاخه های علوم انسانی، و متفاوت بودن هزینه های تحصیلی در رشته های علوم انسانی، از قدرت و وقت راشا اسکولار برای ثبت همگی آنها خارج است، لذا علاقمندان به تحصیل در روسیه میتوانند ، به ما در ارتباط بوده و سوالات خود را مطرح نمایند، تا آخرین اطلاعات در مورد رشته و دانشگاه مورد علاقه را کسب نمایند.

راشا اسکولار در تمامی شاخه های علوم انسانی در روسیه ، و در تمامی دانشگاههای معتبر آن، اقدام به اخذ پذیرش مینماید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر برای تحصیل در روسیه با ما در ارتباط باشید.

# تحصیل در روسیه
# تحصیل علوم انسانی در روسیه
# تحصیل رشته حقوق در روسیه
# تحصیل روابط بین الملل در روسیه
# تحصیل زبان و ادبیات روسی در روسیه

 

ایرانی شایسته بالاترین احترامهاست .