بارگذاری

رشته های مطرح و مهم در روسیه

جهت تحصیل در روسیه چه علومی ،برند مطرح در جهان بحساب می آیند؟

Generic placeholder image
راشا اسکولار

آذر 09,1397

رشته های مطرح و مهم در روسیه

تحصیل در روسیه

رشته های مطرح و مهم در روسیه 
در دوران شوروی سابق، بعلت جنگ سرد و رقابت با آمریکا، روسیه را بسمت تحقیقات علمی و تولید علم وادار کرد، تا در این مسابقه که عمدتا نظامی بود از رقیب خود عقب نیفتد. 
ادامه تحصیل در روسیه تا سطوح عالی،تبدیل به یک قانون شد،به همین دلیل مخصوصا در رشته های فنی ،پیشرفت چشمگیری در روسیه حاصل شد و دانشگاههای فنی مهمی در تمامی نقاط کشور احداث شد تا به آموزش دانشجویان بپردازد. رشته هایی مانند فیزیک، مکانیک و مهندسی های صنایع مادر . 
پیشرفت این رشته ها بدون کمک علم ریاضی غیر قابل ممکن بود،بنابراین شوروی سابق به سرمایه گذاری در این رشته پرداخت و این علم با سرعت رشد نمود، تا جایی که بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی،  دولت جدید اعلام نمود که دستاوردهای علوم ریاضی روسیه بسیار بیشتر از نیاز کنونی بشر میباشد، به همین دلیل آن را متوقف نمود. رشد ریاضیات روسیه تا حدی بود که حتی ایالات متحده آمریکا، تاکنون نیز نمی تواند به آن دست یابد و در خیلی از مواردی که به محاسبات بسیار دقیق نیازمند است، مانند نجوم، از محاسبات روسها و موشکهای فضا پیمای سایوز برای کارهای تحقیقاتی خود استفاده میکند. چرا که پروژه پر خطر شاتل آمریکا ، ضعف خود را در مقابل سایوز روسیه به اثبات رسانده بود. تا کنون دانشمندان و منجمین بسیاری برای تحصیل در روسیه وارد این کشور میشوند ،چرا که تحصیل این علم در روسیه ، بسیار ارزانتر و در عین حال پیشرفته تر از رقیب سنتی خود یعنی آمریکا میباشد. 
از سوی دیگر، وارد شدن به عرصه تولید و رقابت ،بدون شناخت عناصر شیمیایی و ادغام آنها ممکن نبود، و از آنجایی که دانشمند شهیر روسیه یعنی دیمیتری مندلیف سالها قبل بنیان این علم را در روسیه بنا نهاده بود ، آنها به تحقیقات بیشتر روی آوردند ،به همین جهت این علم تا کنون،روسیه را به یکی از قطبهای شیمی جهان مبدل ساخته، دانشکده شیمی دانشگاه ملی سنت پترزبورگ به نام مندلیف ،یکی از مهمترین دانشکده های شیمی جهان شناخته میشود.
در رشته پزشکی روسها، تحقیقات عجیبی را در سال ۱۹۴۰ آغاز نمودند، که دستاوردهای مانند زنده نگه داشتن سر یک حیوان ( بدون تن آن) به مدت ۱ ساعت از آن جمله بود. پزشکی اتمی در روسیه یکی از قویترین شاخه های آن میباشد. مهندسی پزشکی نیز پیشرفتهای شایان ذکری را داشته‌،البته بیشتر دانشجویان ایرانی برای گذراندن دورهای داندان پزشکی،جراحی فک و صورت و پزشکی عمومی ،وارد روسیه میشوند. 
در هنر نیز روسها دستان هنرمندی دارند، بعنوان مثال آکادمی سلطنتی هنر رپین در نقاشی، یکی از پنج دانشگاه برتر جهان شناخته میشود، که هنرمندان بسیاری را جهت تحصیل در روسیه وارد این آکادمی  نموده.  هنر موسیقی  روسیه، نامهای بزرگی مانند چایکوفسکی، شیشکین، رحمانینف و بسیاری دیگر بر شانه های آن سنگینی میکند، در حال حاضر کنسرواتورهای مهمی در شهر سنت پترزبورگ  مشغول آموزش هنرجویان هستند که به گفته بسیاری از هنرمندان جهان، با اکادمی های موسیقی اتریش در رقابت تنگاتنگ هستند. 
دانستن زبانهای کشورهای دیگر، همواره برای ترویج کمونیسم، برای شوروی مهم بود،که منجر به بوجود آمدن دانشکدهای زبانشناسی مطرحی در دنیا مانند دانشکده زبان شناسی سنت پترزبورگ شد. 
روسها علوم انسانی مدل غربی را وارد روسیه کرده، آن را با فرهنگ خود همسان میساختند و در جهت استفاده خود از آن استفاده میکردند، این مسئله سبب بوجود آمدن مکاتب خاصی در روانشناسی، جامعه شناسی و فلسفه شد، که این کشور را مقصد بسیاری از علاقمندان به یادگیری علوم انسانی نمود تا برای یادگیری این مکاتب راهی جزء ادامه تحصیل در روسیه نداشته باشند. 
روسها در علم ادعا نمیکنند، میتوان گفت: دلیل اصلی این سکوت،به سربردن در یک جنگ سرد اطلاعاتی با غرب میباشد. چه علومی در روسیه ،برند مطرح در جهان بحساب می آید؟
در سالهای اخیر ،ادامه تحصیل در روسیه برای دانشجویان ایرانی بدلیل سهولت در امر ویزا و هزینه ارزانتر آن نسبت به دانشگاهها اروپا ، تبدیل به مقصدی جذاب شده، به این صورت که تحصیل در سنت پترزبورگ برای دانشجویان پزشکی و تحصیل در مسکو برای متقاضیان سایر رشته ها تبدیل به یک برند شده.

برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت ادامه تحصیل در روسیه با ما در ارتباط باشید.