بارگذاری

شرایط کار در روسیه

روسیه یکی از صاحبان صنایع مادر در جهان است، که برای بگردش در آوردن چرخه های صنعت خود نیازمند نیروی متخصص،جوان و شاداب است.

Generic placeholder image
راشا اسکولار

آذر 04,1397

شرایط کار در روسیه

کار در روسیه:
روسیه با آن وسعت زیاد خود، تنها ۱۳۹ میلیون انسان را در خود جا داده است ،که این‌جمعیت طبق استانداردهای جهان،یک جمعیت پیر میباشد و رشد جمعیت آن نیز منفی است . در زمان جنگ جهانی دوم بیش از ۲۸ میلیون انسان که بیشتر آنان را جوانان تشکیل میدادند کشته شدند و روسیه هیچگاه فرصت جوان سازی جمعیت خود را نداشت، و سیاستهای دولت مرکزی برای تشویق زوجهای جوان جهت فرزند آوری بیشتر موفق نبود‌.
اما از سوی دیگر، روسیه یکی از صاحبان صنایع مادر در جهان است، که برای بگردش در آوردن چرخه های صنعت خود نیازمند نیروی متخصص،جوان و شاداب است و به دلیل جمعیت سالخورده خود، همواره در این زمینه دچار مشکل است و قادر به تامین این نیرو نمی باشد.
پر واضح است که یافتن شغل در روسیه کار پر دردسری نمی باشد ، اما این امر برای جوانان متخصص روس صدق میکند، چرا که کارگران مهاجر که اغلب از کشورهای شوری سابق می‌آیند یا تجربه و تخصص کافی را ندارند و یا از لحاظ زبانی،تسلط کافی به زبان روسی را ندارند، و همکاری با آنان در کارهای صنعتی و مهم برای کارفرمایان سخت و دشوار میباشد. 
از این رو بیشتر این کارگران مهاجر به شغلهای ساده خدماتی و یا در ساخت و ساز که نیاز به تجربه چندانی ندارند مشغول به کارند. 
به دلیل همین نا آشنایی با زبان و فرهنگ روسیه ، بازار روسیه برای ما ایرانیان نیز تار و ناشناخته است ،و اغلب کشورهای انگلیسی زبان را برای کار و پیشرفت بیشتر ترجیح میدهیم. اما از سوی دیر همسایگان ترک و آذربایجانی ،حتی پاکستان و یا از مناطق دورتر مراکش و یا برخی کشورهای آمریکای لاتین سهم بیشتری از این بازار ثروتمند را از آن خود کرده و تجار آنها مشغول به تجارت کلان با تجار روسی هستند.
بنابراین بهترین توصیه ایی که موسسه راشا اسکولار میتواند به خوانندگان محترم و جویای کار این مطلب در روسیه داشته باشد، یادگیری زبان روسی بصورت فشرده و مفید میباشد. 
کشور روسیه در صنایع نظامی شهرت جهانی دارد، اما در این صنعت فقط از شهروندان روسی استفاده میکند، معادن غنی فلزات روسیه و شرکتهای ذوب آهن، تولیدات استیل،آلومنیوم،و کارخانه های تولید ماشین آلات مادر ، کارخانه های اتومبیل سازی، که بسیاری از مدلهای معروف اتومبیل‌های غربی و آمریکایی در آن تولید میشوند و همچنین صنایع ریلی میتواند هدف بهتری برای کار جویان باشد. 
بازرگانان ایرانی نیز میتوانند بسیاری از مواد اولیه کارخانجات تولیدی خود ،از جمله تولیدات پتروشیمی،  ماشین آلات مادر، فلزات و‌چوب را از روسیه وارد کنند، از طرف مقابل بازرگانان روس، خریداران خوبی در زمینه،فرش،ظروف چینی،البسه تولیدات ایران، میوه و تربار، خشکبار ،محصولات پلاستیکی، کنسروی مانند رب گوجه یا تن ماهی و سایر دیگر تولیدات ایران باشند.
شرط وارد شدن به بازار روسیه برای کارجویان بعد از یادگیری زبان، دریافت ویزای تجاری(حداقل ۱ ساله)، و پس از ورود به روسیه دریافت اجازه نامه کاری(پاتنت) است.
تجار نیز میتوانند به اداره مالیات و ثبت شرکتها رفته ، و اقدام به ثبت شرکت خود نمایند و همچنین اقدام به گشایش حسابهای حقوقی و حقیقی نمایند. ثبت شرکت در روسیه یک پروسه یک هفته ایی است که میتوان بصورت اینترنتی نیز انجام داد.
حقوق یک‌ مهندس در یک شرکت تولیدی میتواند تا ۳ هزار دلار باشد، که در صورت ترقی و اثبات تجربیات ، این رقم بالاتر خواهد بود. بیشتر این کارخانجات عظیم در شهرهای کوچک و دور از مرکز قرار دارند، که طبیعتا هزینه های اجاره خانه،ترانسپورت و سایر خدمات بسیار ارزانتر از شهرهای بزرگ میباشد. 
دانشجویان خارجی اجازه کار ندارند، و تنها در کارهای نیمه وقت و ساعتی مشغول بکار شود، یا شبها بعنوان راننده شرکتها ،کارهای حمل و نقل محصولات آنها را انجام دهند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت ادامه تحصیل در روسیه با ما در ارتباط باشید.