بارگذاری

فرهنگ و قوانین اجتماعی در روسیه

روسیه کشوری با اقوام مختلف میباشد که همگی با یک زبان واحد، یک پرچم و نظارت دولت مرکزی در صلح زندگی میکنند، در این مطلب کمی در مورد فرهنگ روسیه خواهیم پرداخت.

Generic placeholder image
راشا اسکولار

آذر 03,1397

فرهنگ و قوانین اجتماعی در روسیه

تحصیل در روسیه 

روسیه تنها کشور جهان است که ۱۰۰ درصد جمعیت آن با سواد هستند ، چرا که با ظهور کمونیسم ، دولت موظف به آموزش رایگان به مردم شد ، و یک راه رهایی ملت را آگاه سازی مردم میدانست . تا کنون سطح سواد در روسیه بسیار بالاست و بیشتر جوانان در سن ۲۶ تا ۲۷ سالگی براحتی مراحل دکتری خود را میگذرانند، به همین دلیل کمی برایشان عجیب است که فردی با سن بالای ۴۰ سال در مقطع فوق یا دکتری درس میخواند. 
روسها در مقام دوم از لحاظ سرانه مطالعه در جهان هستند ، این نکته به محض ورود به روسیه آشکار است ، چرا که در وسائل نقلیه عمومی و حتی رستورانها افراد بسیاری در هنگام مطالعه دیده میشوند. 
همواره با لفظ "شما" با دیگران صحبت میکنند و لفظ "تو" با یک غریبه به معنای توهین به او بحساب می آید. به هیچ وجه از الفاظ دکتر یا مهندس استفاده نمیکنند، صرفا نام ، بهمراه نام پدر شخص، و به همین دلیل در ورودی هر اتاق نام و نام پدر ،مسئول شاغل در آن اتاق نوشته شده، در صورت ندانستن نام فرد، با یک لفظ "ببخشید" شروع به صحبت میکنند و یا نام فرد را میپرسند تا محترمانه باشد. 
خانوم های روس اغلب لبخند میزنند ، این به آن معنا نیست که به کسی علاقمند شده باشند , و اگر کسی به آنها بگوید که بسیار زیبا هستین، از او تشکر میکنند . چیزی به نام متلک پرانی به خانومها در روسیه وجود ندارد، و تنها گاهی متاسفانه توسط مهاجرین مسلمان کشورهای شوروی سابق این امر زشت صورت میگیرد، که همین مسئله و مسائلی از این دست ، سبب بی اعتمادی اغلب خانوم های روس به مسلمانان شده. 
روسها میتوانند احساسات خود را کنترل کنند، از این رو در ابتدا انسانهایی عبوس و سرد بنظر میرسند، اما بعد از آنالیز شخص مقابل و ایجاد رابطه دوستی، دوستانی بسیار قابل اعتماد هستند ، و در این رابطه از هیچ چیزی دریغ نمیکنند. 
ازدواج در روسیه بسیار ساده برگزار میشود ، و صرفا با حضور فامیل های درجه یک صورت میگیرد ، سپس در رستوران با حضور چند تن از دوستان که مجموع مهمان ها از ۳۰ نفر بیشتر نمیشود ،به جشن و‌پایکوبی میپردازند . 
روسها بسیار کودک دوست هستند ، و در قبال کودک خود و حتی دیگران بسیار محتاط و مسئولیت پذیرانه رفتار میکنند تا مبادا صدمه ایی ناخواسته به کودک‌وارد شود، و در مکانهای و وسائل نقلیه عمومی عمومی اگر کودک جایی برای نشستن نداشته باشد ، بدون تامل جای خود را به او خواهند داد، این کار در برابر زنان حامله و افراد مسن نیز صورت میگیرد.
از دیگر خصوصیات فرهنگی روسیه، میتوان به دین مسیحیت شاخه ارتدوکس آن اشاره نمود،در دوره تزاری، کلیساهای بسیار زیبا و خاصی در کشور ساخته شد، و عموم مردم به اجرای سنن مذهبی معتقد بودند ، در دوره کمونیستی ،این حزب رابطه خوبی با دین نداشت و بسیاری از کلیساها بسته بودند ، اما پس از فروپاشی شوروی سابق، مردم دوباره به کلیساها بازگشتند و برای حضرت مسیح(ع) احترام خاصی قائلند. 
در فرهنگ روسی، یه سری موارد بسیار خاص هستند، بعنوان مثال نشان دادن افراد با انگشت، کار بسیار ناپسندی میباشد ، علاقه بسیار زیاد روسها به حیوانات اهلی، اینکه جنگ جهانی دوم توسط ارتش سرخ صورت گرفت و‌نه آمریکا ، و اینکه دیگران به ادبیات آنها احترام میگذارند بسیار مهم است. 
رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، یک امر بسیار مهم است، در عموم شهرهای روسیه. حتی در پیک‌تایم صدای بوق شنیده نمیشود و توقف مطلق در پشت خط عابر امری غیر قابل اجتناب است . 
زبان شناسان معتقدند که دستور زبان روسی پس از زبان فنلاندی ، سختترین و کاملترین دستور زبان را داراست ، بنابراین یادگیری آن نیازمند علاقه و تلاش وافر است، اما عموما دانشجویان ایرانی در مدت ۹ ماه قادرند تا مدرک B1 را کسب کنند، که برای ورود به دانشگاه کافیست ،اما دلیلی بر کامل صحبت کردن ای زبان نمی باشد. 
برخی افراد برای لاپوشانی بر برخی اشتباهات، کم کاریها و یا فراموش کردن مسئله ای به دروغ میگویند که برای والدینشان مشکلی پیش آمده بوده و یا از این دست برهان ها، در فرهنگ روسی این کار امری بسیار ناشایست و غیر قابل قبول است و حتی اگر در حقیقت هم این مشکل اتفاق افتاده باشد، از بیان آن سر باز میزنند و صرفا به تقصیر خود اعتراف میکنند. 
علارغم نزدیکی ایران و روسیه، متاسفانه آشناییت چندانی با فرهنگ روسیه وجود ندارد، برای آشنایی بیشتر توصیه میشود تا به ادبیات کلاسیک و رمانهای مشهور روسی مانند جنگ و صلح و از این دسته کتب مطالعه شود ،تا در زمان ورود به روسیه ،از بطن روح روسی مطلع باشین. البته روسها به فرهنگ غنی ایران احترام میگذارند ، و به امید آنکه همه دانشجویان سفیران فرهنگی در خور آن تاریخ بی مثال باشند. 
در زمان‌ورود دانشجویان، راشا اسکولار ،دانشجویان خود را به ویژگیهای خاص فرهنگ روس آشنا میکند تا برای آنها مشکلات فرهنگی پیش نیاید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت ادامه تحصیل در روسیه با ما در ارتباط باشید.