بارگذاری

قوانین تحصیل در روسیه

کشور روسیه سیستم فدراسیون دارد، به این نحو که هر ایالتی قوانین خود را دارد و از دولت مرکزی اطاعت میکند و مالیات میپردازد و از قوانین کلی دولت مرکزی پیروی میکند.

Generic placeholder image
راشا اسکولار

آذر 02,1397

قوانین تحصیل در روسیه

کشور روسیه سیستم فدراسیون دارد، به این نحو که هر ایالتی قوانین خود را دارد و از دولت مرکزی اطاعت میکند و مالیات میپردازد و از قوانین کلی دولت مرکزی پیروی میکند. به همین دلیل تحصیل در مسکو با تحصیل در سنت پترزبورگ کمی متفاوت میباشد، در این مطلب با یک سری از قوانین کلی دانشگاهها آشنا میشویم که در تمامی دانشگاهها از آن پیروی میکنند. 

ویزای روسیه

بعد از اینکه برای دانشجو دعوتنامه ارسال شد و او به روسیه وارد شد ، در اولین فرصت به دانشگاه رفته و خود را معرفی مینماید.بعد از پر کردن فرمهای لازم، هزینه تحصیل پرداخت میشود ،و دانشگاه اقدام به صدور ویزای چند بار تردد میکند. عموما پروسه اداری زمانبر و طاقت فرسا نمی باشد.

دوره های زبان و آماده سازی در کل سال دایر میباشد و دانشجو در هر زمانی از سال میتواند وارد شود، اما درسها و کلاسهای رسمی دانشگاه از 1سپتامبر که به نام روز علم نیز نامگذاری شده آغاز میشود . 

برای ورود به دانشگاه ،دانشجو نیازمند مدرک زبان B1 میباشد که عموما در زمان 7 تا 9 ماه دانشجویان موفق به دریافت آن میشوند ، و یا در دورهای آماده سازی ثبت نام میکند که یه دوره 9 ماهه و 2ماه تا قبل از شروع دروس رسمی، این دوره ها پایان می یابند . امکان یادگیری زبان در همان دانشگاهها موجود است ، البته بسیاری از دانشجویان ترجیح ندهند که در کالجهای زبان ثبت نام کنند ، چرا که دوره های زبان در دانشگاهها نیز از ماه سپتامبر شروع میشود ،اما در کالجها مشکل زمانی وجود ندارد.

پس از ورود به دانشگاه ، دروسی را که دانشجو باید بگذراند را در فرمی به او ارائه میکنند.همچنین یک‌کتابچه کوچک(عکس1) به دانشجو داده میشود تا در زمان امتحان آن را برای ثبت نمره کسب شده به استاد مربوطه ارائه دهند ، پس از پایان امتحانات،دانشجو به دفتر گروه خود مراجعه میکند تا مهر دانشکده را در این دفترچه ثبت نماید،به این صورت یک ترم تمام میشود.

دروس هر ترم از قبل تعیین شده اند و بصورت واحدی نمیباشد و صرفا زمان کلاسها در وایت برد دانشگاه برای عموم نمایش داده میشود ،آموزش موضوعات درسی به دو صورت لکچر و سمینار انجام میشود،به این نحوه که ابتدا لکچر و بعد به مدت 2 تا 3 هفته سمینار شکل میگیرد که در آن دانشجوها به بیان نظرات خود و یا موضوعات تحقیقی میپردازند. 

امتحانات بصورت شفاهی برگزار میشود ، 2 تا 3 ماه قبل از امتحان ، سوالات امتحانی به دانشجویان داده میشود که بسته به هر موضوع درسی تعداد آنها از 20 تا 100 سوال متغیر است . در روز امتحان دانشجو وارد کلاس شده، در حضور استاد بدون امکان دیدن سوالات ،یکی از ده ها برگه ایی که در نزد استاد بصورت تا شده قرار دارد را بر میدارد، به این برگه ها بلیت گفته میشود، در هر بلیتی ۲ تا ۳ سوال وجود دارد،،هر دانشجو موظف به پاسخگویی به سوالات ۱ بلیت میباشد، سپس دانشجو سر جای خود نشسته و شروع به آماده کردن پاسخها مینماید، که محدودیت زمانی نیز وجود ندارد و میتواند تا 1ساعت ادامه پیدا کند، پس از آماده شدن دانشجو، به نزد استاد رفته، بلیت خود را به او داده و شروع به پاسخگویی مینماید ، سیستم نمره از صفر تا 5 میباشد ،نمره 2 به پایین بیانگر عدم پاس کردن آن درس میباشد . استاد نمره را در کتابچه دانشجو ثبت و امضاء مینماید . در صورت عدم موفقیت دانشجو در امتحان، یک فرصت دیگر به او در 2 هفته آینده داده میشود، در صورت عدم موفقیت در این مرحله ، مرحله آخر که به نام کمیسیون شناخته میشود ، با حضور 2 استاد دیگر و نفر سوم که استاد تدریس کننده این درس میباشد ،برگزار میشود، در صورت عدم موفقیت در این مرحله، دانشجو از دانشگاه اخراج میشود و باید در زمان 2 هفته کشور را ترک کند. 
ویزای روسیه

نمره بعضی از دروس در کتابچه دانشجو ثبت نمیشود که بنام زاچت شناخته میشوند. اگر دانشجو موفق شود بیش از چهار پنجم از دروس را با نمره 5 بگذراند ، در زمان فارغ التحصیلی به او دیپلم قرمز(عکس 2) که در تمام کشورهای دیگر نیز بسیار حائز اهمیت است ،تعلق میگیرد. در غیر اینصورت دیپلم او به رنگ آبی( عکس 3) میباشد، به تمامی مدارک دانشگاهی در روسیه دیپلم گفته میشود .

سطوح آموزشی در روسیه بصورت :1- کارشناسی 4سال، 2-متخصص(که همان دوره کارشناسی میباشد و یک دوره 5ساله است،که برای بعضی رشته ها در نظر گرفته میشود که بعد از آن دانشجو میتواند مستقیم وارد دوره دکتری شود) ، 3-فوق لیسان 2سال، 4-دوره آسپیرانت یا همان Phd ،دوره 4 ساله 5-دوره فوق دکتری میباشد. دوره های پزشکی در روسیه 5سال میباشد. 

برای دریافت بورسیه ، عموما دانشجو یک دوره مانند لیسانس یا فوق را در روسیه میگذارند و در دوره بعدی میتواند از بورسیه استفاده کند که از طریق وزارت علوم روسیه به او تعلق میگیرد، برای این منظور دانشجو در ماه می در سایت وزارت علوم روسیه ثبت نام میکند ،تا به او بورسیه تعلق بگیرد ، که اگر نمرهای مناسبی در دوره قبل کسب کرده باشد ،عموما وزارتخانه امکان بورس را برای او فراهم می‌آورد. 

موسسه راشا اسکولار، بر خلاف بسیاری از همکاران خود وعده های پوچ به دانشجویان خود نمیدهد و صداقت کاری را همواره رعایت میکند، و در زمینه بورسیه بعد از گذراندن یک دوره تحصیلی ،تمام تلاش خود را میکند تا دانشجویانش بتوانند از این خدمات استفاده کنند. 

لازم به ذکر است که اطلاعات موجود در سایت راشا اسکولار ، دستاورد تجربه های شخصی موسسان آن و سالها کار در این زمینه میباشد و کپی برداری از آن توسط برخی از همکاران امری بس ناشایست میباشد ،ولذا کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.