بارگذاری

قوانین تغییر رشته جهت ادامه تحصیل در روسیه

آیا میتوانم به ادامه تحصیل در روسیه در رشته دیگری بپردازم؟ یا از لیسانس یک رشته به فوق لیسانس یک رشته دیگر بروم؟

Generic placeholder image
راشا اسکولار

آذر 07,1397

قوانین تغییر رشته جهت ادامه تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

قوانین تغییر رشته و تحصیل در روسیه 

بسیاری از دانشجویان ایرانی پس از دریافت مدرک لیسانس یا فوق لیسانس برای ادامه تحصیل به روسیه میروند ، و تعداد زیادی از این دانشجویان آرزوی ادامه تحصیل در رشته های دیگر و متفاوت از رشته قبلی خود را دارند ، اما بعلت هزینه های بالا تمایلی به از ابتدا شروع کردن آن رشته را ندارند و صرفا دوست دارند تا در مقطع بالاتر به یادگیری رشته جدید بپردازند، که بعلت عدم آگاهی و کمبود اطلاعات با هراس به گزینه تغییر رشته مینگرند.

در روسیه گزینه تغییر رشته به سهولت انجام می پذیرد ، دانشجو  متقاضی تحصیل در روسیه،  اقدام به ترجمه آخرین مدرک تحصیلی خود به زبان روسی می نماید، و آن ترجمه را به تائید سفارت روسیه در ایران و یا سر کنسولیهای آن در شهرهای: رشت و اصفهان می رساند،  که امور مربوط به تائید مدارک توسط سفارت روسیه در ایران توسط خود مترجمین انجام میپذیرد ، در زمان حضور در روسیه پس از ثبت نام باید اصل مدارک خود را به وزارت علوم روسیه واقع در مسکو ارسال کند ، وزارت علوم روسیه در مدت ۴۰ روز کاری این مدارک را مورد برسی قرار داده و معادل سازی آن با مدارک تحصیلی روسیه صورت میگیرد، سپس همراه با اصل مدارک، مدرک جدیدی به زبان روسی به دانشجو تحویل داده میشود.
پروسه معادل سازی در روسیه برای تمامی سطوح دانشگاهی و تمامی دانشگاههای ایران صورت میگرد .
نکته مهم جهت ادامه تحصیل در روسیه ، ترجمه مدارک تنها به زبان روسی و تائید آن توسط سفارت روسیه در ایران میباشد و ترجمه به زبانهای دیگر پذیرفته نمیشود .
تاکنون مشکلی برای دانشجویان ایرانی در زمینه معادل سازی پیش نیامده و تمامی دانشگاههای ایران از یک سیستم بین المللی استفاده میکنند ،که بهمین دلیل،مدارک آنان پس از گذراندن پروسه اداری ،مورد تائید  وزارت علوم روسیه قرار میگیرد.
                                                                                تصویر مدرک معادل سازی شده                                                   

 

متاسفانه این پروسه تنها در شهر مسکو و در خود وزارت علوم انجام میشود و در شهرهای دیگر شعبه ندارد،بنابراین در صورت حضور در مسکو بهتر است به صورت حضوری، و در شهرهای دیگر،ابتدا بصورت اینترنتی ثبت نام نموده  و اسکن مدارک را به ایمیل بخش مربوط به معادل سازی وزارتخانه بهمراه هزینه آن که در سال ۲۰۱۸ معادل ۵۵۰۰ روبل میباشد از طریق اینترنت ارسال میکند،  سپس یک شماره رجیستر برای دانشجو ارسال میشود ، در این مرحله، دانشجو اصل مدارک را با پست مخصوص و با ذکر آن شماره رجیستر به وزارتخانه  ارسال میکند. پس از آماده شدن مدرک جدید ،بهمراه مدارک اصلی به دانشجو یا وکیل او ارائه داده میشود و وزارت علوم از طریق پست ارسال نمیکند ‌.
موسسه راشا اسکولار ، کلیه امور مربوط به معادل سازی مدارک دانشجویان خود را انجام میدهد.
بدون در نظر گرفتن رشته قبلی ، دانشگاه اقدام به پذیرش دانشجو نموده و تنها با در نظر گرفتن یکسری دروس اضافه بر دروس ترمیک، دانشجو را ثبت نام میکند، در برخی مواقع و در صورت تفاوت بنیادین رشته قبلی و فعلی،  ممکن است ۱ سال تحصیلی بیشتر برای آن دانشجو در نظر گرفته شود.
تنها در مورد رشته پزشکی این مسئله صدق نمیکند ، بعنوان مثال،  فارغ التحصیلان رشته تاریخ نمیتوانند وارد دوره های تخصصی پزشکی شوند ،و باید از ابتدا این رشته را آموزش ببینند.اما همین دانشجویان میتوانند با مدرک بعنوان مثال لیسانس فیزیک ، تنها با گذرانند چند درس بیشتر از همکلاسیهای خود وارد دانشکده روانشناسی در دوره فوق لیسانس شوند.  

برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت ادامه تحصیل در روسیه با ما در ارتباط باشید.