بارگذاری

مدرک زبان روسی برای تحصیل در روسیه

چگونگی دریافت مدرک زبان روسی٬ چه مدارک زبانی برای تحصیل در روسیه نیاز است؟

Generic placeholder image
راشا اسکولار

دی 08,1397

مدرک زبان روسی برای تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

مدرک زبان روسی
چگونگی دریافت مدرک زبان روسی معتبر

تمامی دانشجویان خارجی برای تحصیل در روسیه ملزم به دریافت مدرک زبان روسی یا همان تافل روسی میباشند. حتی دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی به زبان انگلیسی در روسیه نیز در دوره های آماده سازی باید امتحان پایان ترم زبان روسی را با موفقیت بگذرانند، در غیر این صورت ،دانشگاه از ثبت نام آنها خودداری میکند.

دانشجویانی که برای تحصیل در رشته پزشکی به روسیه آمده اند، ابتدا در دوره پادفک ثبت نام میکنند، که درس زبان روسی نیز شامل آن میشود.
اگر دانشجو در هر رشته یا دانشگاه دیگر ،ابتدا وارد دوره آماده سازی( پادفک) شده ، در آخر سال ( ماه جون) باید امتحان زبان را با موفقیت بگذراند تا دانشگاه او را ثبت نام کند. افرادی که که در دوره های پادفک شرکت میکنند مدرک جداگانه ای به عنوان تافل روسی دریافت نمیکنند، صرفا دانشگاهها با علم به اینکه دانشجو این زبان را آموخته، به او در رشته مورد علاقه اش پذیرش میدهند.

بیشتر دانشگاهها، دوره آماده سازی( پادفک ) را برای دانشجویان خارجی علاقمند به تحصیل در روسیه برگزار نمیکنند ، و این دوره بیشتر برای دانشجویان رشته های پزشکی در روسیه در نظر گرفته شده .

اگر شما علاقمند به تحصیل در روسیه هستید و دانشگاه مورد نظر شما دوره آماده سازی پیش از دانشگاه (پادفک) را برگزار نمیکند، ۲ راه در پیش رو دارید : ۱- یادگیری زبان روسی بصورت فردی و در ایران. ۲- اخذ پذیرش در دوره های زبان روسی در دانشگاههای معتبر روسیه توسط موسسه راشا اسکولار.
در مورد روش اول شایان ذکر است که متاسفانه بعلت سخت بودن این زبان، بیشتر موسسات اموزشی زبان روسی در ایران فاقد معلم مسلط به این زبان هستند، بارها دیده شده که مربیان زبان روسی در این موسسات ،خود دارای اشتباهات زیادی میباشند و قادر به صحبت کردن درست، نمیباشند. اغلب این مربیان، صرفا بدلیل چند سال زندگی در روسیه و پس از بازگشت به ایران به این کار مشغول میشوند، و مسئولین این موسسات نیز به دلیل عدم آگاهی به این زبان قادر به تعیین سطح آنان نمی باشند، و برخی نیز مدتی در اوکراین و بلاروس زندگی کرده و پس از بازگشت به تدریس این زبان می پردازند، در صورتی که این زبانها( مخصوصا اوکراینی ) با زبان روسی تفاوت بسیار دارد.
در بعضی موسسات نیز ادعای حضور مربی روس میشود، که با تحقیقات راشا اسکولار مشخص شده که این مربیان روس نبوده و از کشورهای فقیر شوروی سابق یا اوکراین به کار در این موسسات مشغولند. البته ممکن است موسسه ای نیز باشد که مربی حرفه ای و مسلط به این زبان را داشته باشد که راشا اسکولار از وجود آنها بی اطلاع میباشد. حتی اگر با یک معلم مسلط به این زبان نیز در ایران کار کنید، بعلت نبود پراکتیک ، صرفا اتلاف وقت میباشد.

در روش دوم، دانشجو با کمک راشا اسکولار، وارد یک دانشگاه یا کالج معتبر زبان میشود و به یادگیری این زبان میپردازد، این دانشگاهها یا کالجهای زبان ،با معلمین که با مشکلات دانشجویان خارجی علاقمند به تحصیل در روسیه در زمینه کاملا آشنا هستند، صرفا به تدریس زبان مشغولند ، و مدرک ارائه نمیکنند.
تنها چند مرکز در شهر سنت پترزبورگ و نیز مسکو ،اقدام به برگزاری امتحان زبان روسی و ارائه مدرک میکنند. از جمله دانشکده زبان شناسی دانشگاه ملی سنت پترزبورگ و دانشکده زبان شناسی دانشگاه ملی مسکو، البته اداره مهاجرت روسیه نیز اقدام به برگزاری امتحان و ارائه مدرک میکند، اما مدرک آنها صرفا مورد پذیرش اداره مهاجرت میباشد و دانشگاهها مدارک آنها را نمیپذیرند، اما مدرک زبان که از مرکز تست دانشگاه های معتبر صادر میشود، همه جا و حتی در اداره مهاجرت پذیرفته میشود.

نمونه سوالات این امتحانات در کتابهایی به همین نام به چاپ رسیده و در دسترس میباشند، دانشجو میتواند در هر زمانی که احساس کند آماده گذراندن امتحان است، به مرکز تست یکی از این دانشگاهها رفته و در امتحان با پرداخت مبلغ ماکسیموم تا ۱۰۰ دلار ثبت نام کند. ( با توجه به دانشگاه امتحان گیرنده ،هزینه کمی متفاوت میباشد.).

عموما مراکز تست زبان روسی برای دانشجویان علاقمند به تحصیل در روسیه ،هر ۱۵ روز یکبار اقدام به برگزاری امتحان میکند.

دانشجو در یکی از تاریخهای تعیین شده توسط مرکز تست زبان دانشگاه،ثبت نام میکند و سطح امتحان مورد نظرش را نیز انتخاب میکند که به سطوح چهارگانه معروفند : B1, B2, C1 ,C2.
امتحان در ۲ روز برگزار میشود، در روز اول امتحان گرامر(grammar )و نوشتاری ( writing ) برگزار میشود، در روز دوم امتحان شنیداری ( listening ) و گفتاری ( speaking ) میباشد.
دو روز پس از برگزاری امتحان ، نتایج اعلام میشود ، نمره کامل ۱۰۰ میباشد ، که کسب نمره ۶۳ در هر بخشی بیانگر گذراندن آن بخش میباشد، اگر دانشجو تمامی بخشها را به غیر از یک بخش با نمره بالای ۶۳ گذرانده باشد، مرکز تست زبان ، با دادن یک فرصت ۱۵ روزه تا یکماه به دانشجو، دوباره تنها از همان بخش از دانشجو امتحان میگیرد و نیازی به گذراندن دوباره تمامی بخشها نیست.
اما اگر دانشجو از ۴ بخش ،۲ بخش را نمره بالای ۶۳ کسب کرده و ۲ بخش را کمتر از آن ، به معنای عدم موفقیت بوده و دوباره باید هر ۴ بخش را امتحان دهد. در صورت عدم موفقیت در امتحان ، دانشجو تنها پس از ۲ ماه میتواند در امتحان مجدد شرکت کند، البته در برخی مراکز تست تا ۴۵ روز این زمان متفاوت است.
در صورت موفقیت در امتحان زبان ، یک مدرک رسمی و مقوایی به دانشجو ارائه میشود ،و برگه ای دیگر هم جداگانه که شامل ریز نمرات میباشد به وی داده میشود. عموما دانشگاهها همان مدرک اصلی را میپذیرند و نیازی به ارائه ریز نمرات نمی باشد.

دانشجویان خارجی علاقمند به تحصیل در روسیه ، جهت اخذ پذیرش در دانشگاههای روسیه در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس، ملزم به ارائه مدرک B2 , که پایین ترین سطح زبان روسی هست ،میباشند.
دانشجویان متقاضی تحصیل در روسیه، در مقطع دکتری، برای اخذ پذیرش در دانشگاههای روسیه، با ارائه مدرک B1 میتوانند در دانشگاه ثبت نام کنند.
مدارک C1 و C2 صرفا برای علاقمندان به زبان روسی میباشد، و عموما فارغ التحصیلان دوره دکتری زبان و ادبیات روسی ، برای بالاتر بردن ارزش رزومه علمی و کاری خود، اقدام به گذراندن این امتحانات میکنند، و برای اخذ پذیرش در دانشگاههای روسیه و تحصیل در روسیه در نظر گرفته نشده.
مدرک‌تافل روسی دانشگاههای ملی مسکو و سنت پترزبورگ، مورد تائید تمامی مراکز علمی،دانشگاهی و امور مهاجرتی در روسیه میباشد.
این امتحان در ایران برگزار نمیشود.

برخی دانشگاهها در روسیه که از سطح علمی پایینی برخوردارند ، و صرفا برای درآمد بیشتر و بالا بردن رنک دانشگاه با پذیرش دانشجویان خارجی علاقمند به تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان روسی موافقت میکنند و خود آنها یک دوره های زبان را برای دانشجویان خارجی در نظر میگیرند.

نکته مهم برای دانشجویان متقاضی تحصیل در روسیه که باید به آن توجه کنند، این است که برای ادامه تحصیل در روسیه از طریق بورسیه، و اخذ بورسیه تحصیلی روسیه، مدرک زبان و نمرات بالای آن ،میتواند شانس آنها را برای گرفتن بورسیه تحصیلی در روسیه بالاتر ببرد، تا بتوانند بصورت رایگان به تحصیل در روسیه بپردازند.

 

جهت اطلاعات بیشتر برای تحصیل در روسیه با ما در ارتباط باشید

# تحصیل در روسیه
# اخذ پذیرش در دانشگاههای روسیه
# چگونگی دریافت مدرک زبان روسی
# بورسیه تحصیلی روسیه

راشا اسکولار ، تخصصی ترین مرکز اخذ پذیرش در دانشگاههای روسیه